Hakkında

Mısırda yetişen evliyanın büyükleeinden. İsmi Hasen bin Ahmed El-Mısri olup, Ebu Ali bin el-katib künyesi ile tanınır. Ebu Ali Rodbari, ebu Bekr-i Mısri ve başka zatlarla sohbet etti. Ebu Ali Müştevli’nin hocasıdır. Kerametler sahibi bir zat idi. Ne zaman bir müşgili olursa rüyada Peygamber Efendimiz (s.a.v.) görür, Müşgülünü arz eder, O da (s.a.v.), müşgülünü hal ederdi.340(m.951)’den sonra vefat etti:

Kendisine sordular “fakirliği mi yoksa zenginliği mi daha çok seversiniz?” Cevabında buyurdu ki, “fakir olup sabretmeyi daha çok severim. Allah u teala, “benim belama sabreden kimse, bana vasıl olur” buyururdu.”

Ebu Ali Bin Katib (r.a.) buyururdu ki:

“Fasıklarla arkadaşlık etmek öyle bir hastalıktır ki; devası, fasıklarla olan beraberliği terk etmekle mümkündür.”

“Allahu tealayı hatırlamakta, O’nu zikretmekte ihlas sahibi olan kimseye, Allah u teala yaptığı ibadetlerin lezzetini duymak ni’metini ihsan eder. Eğer bu lezzetin zevk ile bu ni’metlere şükür eder ise, Allah u teala daha çok ni’met ihsan eder. Allah yolunda yürümek o kimseye daha kolay gelir. Eğer şükür etmezse veya şükürde noksanlık olursa, o zaman o ni’metlerin hepsi elinden gider.”

“Bir kalpte Allah korkusu yerleşirse o kimsenin dilinden lüzumsuz bir kelime çıkmaz.”

“Bir kimse,  Allah-u tealanın rızasından başka bir şeyden vazgeçip O’na yönelirse, Allah-u teala onu kimseye muhtaç etmez.”

“Mu’tezile denilen sapık fırkanın, doğru yoldan ayrılmasına sebep , Allah-u tealayı akıl ile anlamaya, her şeyi akıl yoluyla izah etmeye kalkışmalarıdır.”

“Niyet her şeyin başıdır. Hayırlı işler, iyi niyetlerle, güzel maksatlarla yapılırsa çok sevap olur. Böyle kimseye, Allah-u teala doğruluk, sıhhat ve başka bir çok ni’metler  ihsan eder. Kimin niyetinde zayıflık bulunursa, bildirilen faidelere kavuşamaz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: